top of page
  • Zdjęcie autoratreNNer

10 powodów, dla których warto jeździć rowerem.

Wiesz ile możesz zyskać jeżdżąc rowerem do pracy ?

Zrobiłam kiedyś dla samej siebie małe wyzwanie. Niezależnie od pogody obiecałam sobie, że każdego dnia przez calutki rok będę jeździła rowerem do pracy.

Zobacz co pokazało mi #endomondo po 12 miesiącach ;)


(marzec 2015 - marzec 2016)

🚲💪 Liczba treningów: 495 ⌛️ Czas trwania: 10d:13g:54m 🏁 Dystans: 3784,52 km 🌍 Podróże dookoła świata: 0,094 🌙 Podróże na Księżyc: 0,01 💦 Spalone kalorie: 88299 kcal 🍔 Spalone hamburgery: 163 🍀 Mniej CO2: 621 kg 🚗 Oszczędzona benzyna: 270,32l


Przeczytaj 10 powodów, dla których warto jeździć rowerem :)
1. Pieniądze.

Podliczaliście kiedyś ile wydajecie na dojazdy do pracy samochodem ? Większość z nas średnio wydaje od 300 do 600 zł miesięcznie. Jeżdżąc rowerem całą sumkę byście mieli dla siebie, na ciuchy, kosmetyki, nowy tatuaż albo zaczęlibyście wreszcie odkładać na remont mieszkania czy wymarzoną wycieczkę. Można się rozmarzyć! Osoby, które jeżdżą komunikacją miejską również miałyby koło stówki w portfelu!


2. Czas.

Czy wiecie, że w godzinach szczytu stojąc w korkach (w największych miastach) traci się nawet 35 godzin tygodniowo ? Olaboga! Wiem, że niektórzy ten czas świetnie sobie organizują malując paznokcie czy ucząc się angielskiego ale większość z nas tylko traci nerwy i oczywiście czas…

W godzinach szczytu prędkość z jaką jedzie samochód w centrum miasta to często 10 km/h. Na rowerze bez większego wysiłku osiągniesz 15 km/h. A w obecnych czasach jest coraz więcej tras rowerowych, które prowadzą nas prosto do celu bez konieczności schodzenia z roweru :)


3. Zdrowie.

Mimo, że dwa pierwsze punkty już mnie i tak mocno zmotywowały, że warto dalej zasuwać na dwóch kółkach to 3 punkt jest tym najważniejszym.

Serce jak dzwon (lepsze krążenie krwi, odpowiednie ciśnienie tętnicze), większa odporność na wirusy i bakterie (oczywiście musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze), zwiększona pojemność płuc (brak zadyszki, lepsza wytrzymałość), dotleniony mózg (zwiększy Twoją kreatywność), lepszy wzrok (badania wykazują, że coraz więcej dzieci nosi okulary ponieważ nie patrzą w dal, a jedynie skupione są na telefonach i monitorach. Jazda na rowerze zmusza do patrzenia i w dal i do skupiania się również na bliskich przedmiotach pod drodze, więc świetnie ćwiczy Twój wzrok).


4. Forma.

Jeżdżąc na rowerze stajesz się fit bez większego wysiłku i bez specjalnego myślenia na ten temat ;)

Wiadomo, że nie mówię o podjechaniu do sklepu po bułki, ale o regularnym chociaż półgodzinnym trenowaniu. Nawet jeśli jeździsz dlatego by zaoszczędzić pieniądze to i tak spalasz około 300-500 kalorii w zależności od czasu i tempa jazdy :) Miły dodatek prawda?

Twój metabolizm również się poprawi, a ponad to redukujesz prawdopodobieństwo otyłości i chorób z nią związanych. Lepsza sprawność fizyczna i kondycja poprawi jakość Twojego życia i codziennych obowiązków.5. Spokój.

Jeżdżąc rowerem nie musisz się martwić gdzie znajdziesz miejsce parkingowe, bo ten pojazd możesz przypiąć praktycznie wszędzie. Ba! Nie musisz mieć nawet swojego roweru bo w większych miastach możesz już je wypożyczyć za niewielką opłatą.

Dodatkowo nie musisz się również przejmować swoim wyglądem, bo wszyscy wiedzą, że na rowerze musi być przede wszystkim wygodnie i komfortowo. Dlatego możesz wyglądać jak pocisk armatni z ciasnym kapturem na głowie, a i tak nikt się nie zdziwi – możliwe, że nawet zaczną Cię podziwiać za hart ducha i trening podczas oberwania chmury.


6. Eko.

Jazda na rowerze jest nie tylko bardzo dobra dla Ciebie, jest również bardzo dobra dla naszej planety. Nie zużywasz paliw kopalnych, nie zwiększasz emisji gazów cieplarnianych, nie przyspieszasz globalnego ocieplenia. Śmiało więc możesz myśleć, że z każdym ruchem ratujesz nasz świat :)


7. Dyscyplina.

Rzadko dobrze się kojarzy, ale bez dyscypliny nie szlifujemy własnego charakteru, bez dyscypliny nie osiągniemy sukcesu. Jazda rowerem przez cały rok bardzo, ale to bardzo wyrabia siłę charakteru, a żeby wyjść i jechać w deszcz i chłód, potrzeba nie lada samodyscypliny :)


8. Rodzina.

Wycieczki rowerowe to wspaniały pomysł na wspólne popołudnie :)

Dajesz dobry przykład dzieciom, spędzasz aktywnie czas z partnerem wśród przyrody i uwolnisz hormony szczęścia, które napełnią Cię uczuciem spełnienia.


9. Seks.

Chyba nikogo to nie zdziwi, że osoby aktywne fizycznie mogą mieć lepsze życie seksualne od osób nieaktywnych. Jazda na rowerze poprawia wytrzymałość i kondycję, a więc ogólnie Cię usprawnia. Uczeni z Uniwersytetu Harvarda podają, że mężczyźni po 50-tce rzadziej mają problemy z impotencją, a Ci przed 50-tką zachowują sprawność seksualną mężczyzn o nawet 5 lat młodszych od nich.


10. Coś więcej.

Użyjesz swojego telefonu do czegoś więcej niż media społecznościowe ;) W różnych aplikacjach możesz zbierać swoje przejechane km dla potrzebujących i chorych dzieci.101 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page