top of page
  • Zdjęcie autoratreNNer

10 powodów, dla których warto jeździć rowerem.

Wiesz ile możesz zyskać jeżdżąc rowerem do pracy ?

Zrobiłam kiedyś dla samej siebie małe wyzwanie. Niezależnie od pogody obiecałam sobie, że każdego dnia przez calutki rok będę jeździła rowerem do pracy.

Zobacz co pokazało mi #endomondo po 12 miesiącach ;)


(marzec 2015 - marzec 2016)

🚲💪 Liczba treningów: 495 ⌛️ Czas trwania: 10d:13g:54m 🏁 Dystans: 3784,52 km 🌍 Podróże dookoła świata: 0,094 🌙 Podróże na Księżyc: 0,01 💦 Spalone kalorie: 88299 kcal 🍔 Spalone hamburgery: 163 🍀 Mniej CO2: 621 kg 🚗 Oszczędzona benzyna: 270,32l


Przeczytaj 10 powodów, dla których warto jeździć rowerem :)
1. Pieniądze.

Podliczaliście kiedyś ile wydajecie na dojazdy do pracy samochodem ? Większość z nas średnio wydaje od 300 do 600 zł miesięcznie. Jeżdżąc rowerem całą sumkę byście mieli dla siebie, na ciuchy, kosmetyki, nowy tatuaż albo zaczęlibyście wreszcie odkładać na remont mieszkania czy wymarzoną wycieczkę. Można się rozmarzyć! Osoby, które jeżdżą komunikacją miejską również miałyby koło stówki w portfelu!


2. Czas.

Czy wiecie, że w godzinach szczytu stojąc w korkach (w największych miastach) traci się nawet 35 godzin tygodniowo ? Olaboga! Wiem, że niektórzy ten czas świetnie sobie organizują malując paznokcie czy ucząc się angielskiego ale większość z nas tylko traci nerwy i oczywiście czas…

W godzinach szczytu prędkość z jaką jedzie samochód w centrum miasta to często 10 km/h. Na rowerze bez większego wysiłku osiągniesz 15 km/h. A w obecnych czasach jest coraz więcej tras rowerowych, które prowadzą nas prosto do celu bez konieczności schodzenia z roweru :)


3. Zdrowie.

Mimo, że dwa pierwsze punkty już mnie i tak mocno zmotywowały, że warto dalej zasuwać na dwóch kółkach to 3 punkt jest tym najważniejszym.

Serce jak dzwon (lepsze krążenie krwi, odpowiednie ciśnienie tętnicze), większa odporność na wirusy i bakterie (oczywiście musisz pamiętać o odpowiednim ubiorze), zwiększona pojemność płuc (brak zadyszki, lepsza wytrzymałość), dotleniony mózg (zwiększy Twoją kreatywność), lepszy wzrok (badania wykazują, że coraz więcej dzieci nosi okulary ponieważ nie patrzą w dal, a jedynie skupione są na telefonach i monitorach. Jazda na rowerze zmusza do patrzenia i w dal i do skupiania się również na bliskich przedmiotach pod drodze, więc świetnie ćwiczy Twój wzrok).


4. Forma.

Jeżdżąc na rowerze stajesz się fit bez większego wysiłku i bez specjalnego myślenia na ten temat ;)

Wiadomo, że nie mówię o podjechaniu do sklepu po bułki, ale o regularnym chociaż półgodzinnym trenowaniu. Nawet jeśli jeździsz dlatego by zaoszczędzić pieniądze to i tak spalasz około 300-500 kalorii w zależności od czasu i tempa jazdy :) Miły dodatek prawda?

Twój metabolizm również się poprawi, a ponad to redukujesz prawdopodobieństwo otyłości i chorób z nią związanych. Lepsza sprawność fizyczna i kondycja poprawi jakość Twojego życia i codziennych obowiązków.