Proste zasady, szybkie rezultaty.
Nie łam sobie głowy nad dietami cud.
Czas zrobić przegląd lodówki i zrobić porządki w szafkach…
Przeczytaj 10 prostych zasad jak zacząć jeść „czysto”.
1. Traktuj odżywianie jako styl życia.
Zapomnij o dietach cud, które równie cudownie rujnują Twoje zdrowie i powodują efekt „jo-jo”. Nie rezygnuj z wszystkiego co kochasz na krótki moment, by później rzucić się z podwójnym apetytem na wszystkie niezdrowe rzeczy. Stopniowo wdrażaj zdrowe zwyczaje. Świadomość ma tu ogromna rolę, im więcej poczytasz na temat wpływu przetworzonych produktów spożywczych tym (mam nadzieję) mniej będziesz chciał/a je jeść. Zastanów się czy robisz to tylko dla pięknej sylwetki (każdy powód jest dobry, byleby skuteczny) czy głównie dla zdrowego życia i dobrego przykładu dla najbliższych. Wiadomo, że piękna sylwetka przyjdzie tak czy inaczej :) Przejmij kontrolę nad własnym życiem, nie pozwól decydować innym za siebie. Może dzięki temu, że nie pozwolisz na co dzień "dokarmiać się" chemią przez innych ( w tym przez wielkie koncerny fast foodów) nauczysz się wreszcie gotować ? :) Kto wie, może drzemie w Tobie kulinarny talent?! ;)
2. Postaw na świeże produkty.
Nie ważne czy jesteś na masie czy redukcji. Nie ważne czy interesuje Cię dieta paleo czy wegańska. Wybieraj produkty świeże, nieprzetworzone. Nie kupuj gotowych produktów, które wystarczy odgrzać w mikrofalówce, a które tak naprawdę łatwo można przyrządzić samemu. Wystarczy dobrze się zorganizować.
Dostarczaj codziennie sporą ilość warzyw i owoców, które zagwarantują Ci dużą ilość witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Latem ciesz się z sezonowych produktów, zimą korzystaj z mrożonek (najlepiej własnych), a nie z konserwowanych zamienników.
3. Lokalne sklepy.
To powinny być Twoje ulubione miejsca na zakupy. Lokalne sklepy spożywcze, targowiska i sprawdzeni dostawcy naszej żywności. Jeśli po rybę to do rybnego, jeśli po warzywa to na rynek. Niby proste, niestety często wybieramy się do super marketu bo wiecznie śpieszymy się przed lub po pracy chcąc wreszcie usiąść i odpocząć. Pośpiech zabija w nas tę świadomość i powoduje, że wybieramy to co łatwe, a nie to co dobre. Wiadomo, że ważne jest to, żeby sobie w życiu nie utrudniać, ale też to, żeby nie iść na łatwiznę. Musimy równoważyć to na czym nam zależy. Super markety niestety łatwiej nas namawiają do złego, w końcu pełno tam kolorowych produktów, które aż się do nas uśmiechają i nie wiadomo w jaki sposób za chwilę już siedzą wygodnie w naszym koszyku.
4. Pożegnanie z cukrem.
Nie tylko z tym w cukierniczce. Rezygnacja ze słodzenia kawy czy herbaty (cukrem buraczanym lub trzcinowym) to tylko mała kropla w morzu. Należy pamiętać o gazowanych i słodzonych napojach. Jeśli mówimy o coca-coli to nikogo nie dziwi fakt, że jest sztucznie słodzona, natomiast jeśli mówimy o sokach, wiele osób nigdy nie przypuszczała, że dodawane są syropy i inne tanie zamienniki zwykłego cukru. Nie wspomnę o soczkach warzywno-owocowych rekomendowanych w telewizji dla dzieci. Ich skład aż razi w oczy! Cukier w żywności również się znajduje, głównie w tych gotowych daniach i oczywiście w słodyczach. Niedawno pisałam o negatywnym wpływie cukru i o pozytywnym wpływie owoców. Warto zajrzeć!
5. Pij dużo wody mineralnej.
Ostatnio również rozpisałam się na temat odpowiedniego nawodnienia organizmu i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu, a także na spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrze się porozglądaj na blogu :)!
6. Jedz bez pośpiechu.
Czy wiesz, że trawienie następuje już w jamie ustnej ? Im dokładniej i tym samym wolniej pogryziesz i przeżujesz pokarm tym szybciej zostanie on przetrawiony. Celebruj posiłek bez patrzenia się w TV, monitor komputera albo ekran telefonu. W końcu jest Twoim paliwem, źródłem zdrowia i pysznego smaku.
7. Równowaga i umiar.
Jeśli, kiedykolwiek usłyszysz, żeby na diecie wcale nie jeść węglowodanów to szybko o tym zapomnij!
Zdrowe odżywianie i dobra dieta to taka, która może być stosowana przez całe życie! Dobra dieta oznacza odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Żadnego z tych składników nie może zabraknąć. I oczywiście mówię tutaj o nieprzetworzonej żywności, o zdrowych, nierafinowanych tłuszczach i węglowodanach, najczęściej złożonych.
8. Zamienniki.
Było już pożegnanie z cukrem, teraz przyszedł czas na białą mąkę (więcej na blogu, porozglądaj się :) ). Pewnie myślisz sobie, że za chwilę się już ze wszystkim pożegnasz i nic Ci dobrego nie zostanie ;) ale spokojnie. Nawet nasza ulubiona pizza może być zrobiona w zdrowszy sposób i wcale nie potrzeba wiele zachodu. Ciasto zrób z mąki orkiszowej, razowej lub ryżowej. Sos czosnkowy można zrobić na bazie jogurtu naturalnego, a nie majonezu. Sos pomidorowy jest jeszcze łatwiejszy, bo wystarczy mieć passatę w domu :) Zamiast taniej wędliny mięso-podobnej użyj kurczaka, wrzuć sporą liczbę ulubionych warzyw i gotowe!
Dla chcącego, nic trudnego :)
9. Im mniej, tym lepiej.
To stare powiedzenie wcale nie jest przesadzone w swej prostocie ;) Zawsze czytaj etykiety produktów, które zamierzasz kupić! Przykładowo masz ochotę na ser. Prawdziwy ser powinien składać się tylko z kilku składników: mleko, sól i kultury bakterii (jeśli to sery podpuszczkowe) oraz ew. barwnik annato, choć i on podobno zostaje zastąpiony innymi, lepiej poznanymi substancjami pochodzenia naturalnego. Cała reszta dodatków jest zbędna.
10. Nie samymi kaloriami człowiek żyje.
Skup się na wartościach odżywczych, a nie na samych kaloriach. To, że zjesz 1500 kcal dziennie o niczym nie świadczy. Bo równie dobrze mogą to być 3 snickers’y.
Jeśli słyszę, że ktoś wykluczył orzechy z diety bo są kaloryczne, to nigdy nie wiem czy się śmiać czy płakać. Najwyższy czas poukładać sobie priorytety.
Odpowiedni plan żywieniowy będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom. Jednej osobie będzie starczyło 2000 kcal dziennie, a inna będzie czuła się po niej bardzo senna, wiecznie zmęczona i głodna, a przecież nikt nie lubi czuć się właśnie w taki sposób.
Lepiej mieć energię, siłę, stabilny cukier we krwi. Lepiej poznawać nowe smaki i bawić się potrawami, odkrywając kulinarne horyzonty. Lepiej być po prostu zdrowym człowiekiem.
Postaw na zdrowie. Postaw na świadomość i edukację w temacie odżywiania.
Comments