top of page
  • Zdjęcie autoratreNNer

Co z tym cukrem ?!

Cukier śmiało można porównać do narkotyku. Uzależnia i kiedy go zabraknie, organizm waruje, domaga się kolejnej porcji. Czym go zamienić by nie zwariować na diecie?
Osoby, z którymi współpracuję i które jadły codziennie coś słodkiego, po wykluczeniu "cukru" często narzekają na bóle głowy i rozdrażnienie. Pierwsze podejrzenia padają od razu na dietę:

– Czy to od nowego stylu odżywiania, nowych produktów?

– Nie tyle co od nowych produktów, co od wykluczenia starych.


“(…) Gdybym Ci powiedział, że trzeci środek po alkoholu i papierosach pod względem szybkości i ilości uzależnionych osób na świecie, który sieje w organizmie ludzkim równie poważne zniszczenia jest przez większość ludzi ( w tym dzieci) powszechnie spożywany(...) bez problemu można go dostać w każdym sklepie, i mało tego, nikt się tym nie przejmuje i nikt o tym nie mówi. Uwierzyłbyś? (…)”


Czy wiesz, że nasz organizm potrzebuję nawet kilku tygodni by zapomnieć o cukrze?


Zastanawiasz się czasem jaki wpływ ma cukier ? Jak działa na włosy,skórę czy paznokcie ?

Każdy wie, że słodycze powodują próchnicę, zwiększają prawdopodobieństwo nadwagi, a nawet otyłości. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z pozostałych negatywów, między innymi:

— cukier może powodować migreny i zawroty głowy

— wywołuje depresje

— powoduje przyśpieszenie procesu starzenia się skóry

— powoduje wypadanie włosów

— osłabia wzrok

— rozregulowuje gospodarkę hormonalną

— zwiększa prawdopodobieństwo zachorowań na raka, cukrzycę i podnosi ryzyko chorób serca

— uzależnia.


Na rynku jest wiele zamienników cukru. Po niektóre sięgam sama, innych unikam jak ognia.


Moja lista zamienników cukru jest krótka:


- Erytrol – Jest w 60% tak samo słodki jak sacharoza. Ma niską kaloryczność (0,2–0,4 kcal/g). Jego Indeks Glikemiczny wynosi 0. Ponieważ organizm ludzki nie posiada enzymów trawiących erytrol, 80% przyjętej ilości wydalanych jest z organizmu w formie niezmienionej. W przeciwieństwie do innych słodzików, erytrol nie ulega fermentacji prowadzonej przez mikroflorę jelit, tym samym nie powoduje wzdęć i biegunek. Odkryto również jego przeciwpróchnicze działanie oraz dowiedziono właściwości antyoksydacyjnych – ma zdolność znosić szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie.


- Ksylitol - znany również jako cukier brzozowy, jest prawie tak słodki jak sacharoza (70%), mimo, że jego indeks glikemiczny jest wielokrotnie niższy (IG= 9). Ksylitol nie powoduje próchnicy. W małych ilościach uznawany jest za nieszkodliwy. W większych może wywoływać podrażnienie układu pokarmowego. Zalecana dawka ksylitolu to 15g, czyli 3 małe łyżeczki. Poleca się stopniowe dodawanie tej substancji do jadłospisu.


- Stewia - pochodzenie roślinne; jest zatem naturalnym, zdrowym i bezkalorycznym zamiennikiem wszystkich sztucznych słodzików, o ile kupimy ją w postaci wysuszonych liści, zmielonych na proszek.

Smakuje najbardziej, gdy odpowiednio ją dawkujemy, chodzi głównie o charakterystyczny posmak glikozydów, dla wielu osób gorzkawy w nadmiarze. Tak jak erytrol, stewia ma zerowy indeks glikemiczny.


- Miód - naturalny produkt spożywczy. Wartość kaloryczna 100 g miodu waha się w granicach 320–330 kcal. Dominujący udział cukrów prostych – glukozy i fruktozy, decyduje o właściwościach wzmacniających miodu. Cukry te są wchłaniane w układzie pokarmowym bezpośrednio do krwi — dlatego nie są zalecane przy cukrzycy i na co dzień podczas redukcji wagi. Właściwości zdrowotne i wpływ na nasz organizm są oczywiście nie do przecenienia, ale z miodem trzeba mieć umiar, jak ze wszystkim zresztą :)


Życie bez cukru jest zdrowe, a codzienna dieta, bogata m.in w owoce będzie nadal pyszna. Wszystko zależy od nas, od naszej świadomości i pomysłowości.


64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page